Strona główna » Instalacja

Instalacja forniru

Montaż forniru - fotoreportaż

W poradniku "Zrób to sam" nr 8/12 ukazał się artykuł i fotoreportaż z montażu forniru na ścianie w domu jednorodzinnym. Oklejona została ściana o powierzchni około 20 m2. Użyto forniru w kolorze Indian Autumn.
Poradnik "Zrób to sam" nr 8/12 - fotoreportaż
Poradnik "Zrób to sam" nr 8/12 - fotoreportaż pobierz »

1.Przygotowanie podłoża

Najważniejszą czynnością jest właściwe przygotowanie powierzchni, która powinna być oczyszczona z zanieczyszczeń oraz tłustych śladów. Niektóre kleje wymagają zastosowania odpowiednich rozpuszczalników oraz gruntów.

2.Określenie wzorów oraz układów

Finalny efekt estetyczny należy zaplanować już na początku. Wstępne dopasowanie arkuszy (układu wzorów, faktur i kolorów) pozwala na właściwą orientację elementów. Zalecamy przed nałożeniem kleju sprawdzenie czy każdy arkusz pasuje do wyznaczonego miejsca. Niemożliwe jest dobranie kilku identycznych arkuszy – to kwestia naturalnego pochodzenia materiału!

3.Klejenie

Spodnią warstwę arkusza tworzą włókno szklane oraz żywica. Polecamy do tego typu powierzchni klej PU, jedno- lub dwukomponentowy. Skuteczne są kleje kontaktowe oraz montażowe.

4.Docinanie

Pożądany kształt można uzyskać przy pomocy zwykłych nożyc. Arkusz jest na tyle elastyczny, że łatwo ustępuje pod ich wpływem. Warto się zabezpieczyć (zwłaszcza oczy) specjalną maską ochronną oraz stosować rękawice, aby zabezpieczyć się przed pyłem lub drzazgami.

5.Spoinowanie/Łączenie

Ułożone na powierzchni arkusze okleiny kamiennej imitują wyglądem płyty, dlatego szczeliny między poszczególnymi elementami należy wypełnić kolorystycznie dobraną fugą. Polecamy szczególnie cieńsze fugi (zwłaszcza epoksydowe). Nadmiar można usunąć z wykorzystaniem gąbki.

6.Dociskanie

Dla uzyskania jak najlepszej spoistości arkuszy z podłożem należy wykorzystać wałek malarski. Dokładne dociskanie plastrów do nawierzchni umożliwia usunięcie nadmiaru powietrza. Czynność najlepiej rozpocząć od środka i kierować w stronę boków.

7.Zabezpieczanie

Powierzchnia wykonana z okleiny powinna być także zaimpregnowana. Warstwę ochronną można stworzyć z dostępnych na rynku środków przeznaczonych do zabezpieczania naturalnego kamienia. Przed przystąpieniem do impregnowania warto wykonać próbę na niewielkim fragmencie w możliwie najmniej widocznym miejscu.

Lekki

Lekki

Waga 1 m2 kamiennego forniru to tylko około 1,5 kg. Waga dowolnej płyty kamiennej jest kilkadziesiąt razy większa. Lekkość kamiennego forniru umożliwia jego montaż tam gdzie niemożliwe było zamontowanie płyty kamiennej.
przejdź »
cms83
© 2012 JWL
Projekt i wykonanie: design83